Search
Close this search box.

کلینیک دندانپزشکی پاستور

ترمیم دندان

ترمیم دندان به هر نوع درمانی گفته می شود که برای بازیابی زیبایی و عملکرد دندان آسیب دیده، طراحی می‌شود. دندانپزشک وضعیت دندان و شدت آسیب را بررسی می‌کند تا بهترین گزینه را برای ترمیم انتخاب کند. پس اگر دندان‌های شما پوسیده، ضعیف یا شکسته شده‌اند، ممکن است نیاز به ترمیم دندان داشته باشید.

نمونه‌هایی از ترمیم‌های دندان شامل پر کردن دندان، روکش‌ها، ایمپلنت‌ها، بریج‌ها و دندان‌های مصنوعی است. در این بررسی مروری بر برخی از انواع رایج ترمیم دندان خواهیم داشت که امروزه توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان (Dental restoration) تمام روشهایی است که دندانپزشک، مشکلات مربوط به عملکرد یا ظاهر دندان بیمار را با جایگزین کردن دندان یا ترمیم پوسیدگی و شکستگی برطرف می‌کند. دندان ممکن است به دلیل پوسیدگی، زوال (ضعیف شدن) ترمیم قبلی یا شکستگی از بین رفته باشد. با ترمیم دندان جلو و دیگر دندان‌ها می‌توان این نوع مشکلات را به کلی برطرف کرد. متخصص ترمیم دندان از روش‌های مختلف برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می‌کند تا از درد و مشکلات شدیدتر در آینده پیشگیری کند.

مزایای ترمیم دندان چیست؟

جویدن یک عمل متعادل کننده و پیچیده است که نیاز به هماهنگی نزدیک بین فک، دندان‌ها و زبان دارد تا مطمئن شد که، غذا قبل از هضم به درستی آسیاب و له شده است. هنگامی که غذا به درستی جویده نشود، خفگی و مشکلات گوارشی ممکن است رخ دهد.

تکیه بیش از حد به یک طرف دهان به دلیل درد ناشی از دندان آسیب دیده یکی از علل شایع اختلال در عملکرد جویدن است. دندانپزشکی ترمیمی یکی از راه‌های کمک به بازیابی توانایی جویدن است.

از سویی دیگر، نامرتبی دندان‌ها می‌تواند باعث مشکلات دهانی از جمله درد فک، سفتی ماهیچه‌های فک، خودگزیدن ناخواسته لثه‌ها شود. این ناراحتی‌ها حتی می‌تواند منجر به سردردهای مکرر و مشکلات خواب شوند.

متخصص ترمیمی دندان چندین روش را برای کمک به مرتب سازی مجدد دندان‌ها و پایان دادن به ناراحتی بیمار ارائه می‌دهد. در نهایت می‌توانید هم سلامت و هم زیبایی را دریافت کنید.

یک لبخند زیبا گویای سلامتی، شادی و زیبایی است. در حالی که همه اعضای بدن ما نمی‌توانند از پیری دور بمانند، دندان‌های ما می‌توانند همچنان جوان و زیبا باشند. با ترمیم دندان می‌توانید لبخندی زیبا داشته باشید و مانند مدل‌ها و افراد مشهور که به لبخند خود توجه ویژه‌ای دارند، در هر مراسمی توجهات را به خود جلب کنید.

حتی یک لبخند زیبا با دندان‌های سفید، مرتب و زیبا می‌تواند عیوب دیگر مانند چین و چروک پوستی را کمتر نشان دهد.

انواع ترمیم دندان چیست؟

در زیر برخی از روش‌های رایج ترمیم دندان جلو و دیگر دندان‌ها که توسط دندانپزشکان مجرب انجام می‌شود، اشاره می‌کنیم:

1- پر کردن دندان (Dental Fillings)

پر کردن کامپوزیت یا فیلینگ کم تهاجمی است و به حفظ بیشتر ساختار دندان کمک می‌کند. ین روش معمولاً برای ترمیم دندان آسیب دیده ناشی از پوسیدگی یا حفره استفاده می‌شود. هنگامی که دندانپزشک قسمت‌های آسیب دیده یا پوسیده را بر می‌دارد، پرکننده کامپوزیت به دندان چسبانده می‌شود تا طبیعی به نظر برسد. این روش به آماده سازی کمی نیاز دارد و می‌تواند در یک جلسه کامل دندانپزشکی تکمیل شود.

2- روکش دندانی (Dental Crowns)

روکش دندان، برای محافظت از دندان‌ها با اختلال ساختاری، استفاده می‌شود. روکش‌‌های دندانی را گاهی اوقات «کلاه دندان» می‌نامند زیرا دندان را به طور کامل تا خط لثه می‌پوشانند. قرار دادن روکش معمولاً به چند نوبت عملیات مختلف دندانپزشکی نیاز دارد. این روش با کوتاه کردن دندان آسیب دیده و گاهی اوقات جراحی لثه همراه است.

3- بریج دندانی (Dental Bridges)

بریج ترکیبی از چندین تاج دندانی است (معمولاً سه یا چهار). از این روش برای پوشاندن شکاف به جا مانده از دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود. بریج می‌تواند به دندان‌های سالم در دو طرف شکاف یا ایمپلنت‌های دندانی متصل شود. این روش نیز به چندین جلسه درمان نیاز دارد.

4- ایمپلنت دندانی (Dental Implants)

ایمپلنت دندان، بهترین روش برای داشتن دندان‌هایی طبیعی است. متخصص ترمیم دندان از یک پست ایمپلنت برای جایگزینی ریشه دندان استفاده کرده و در نتیجه سلامت استخوان و تراز دندان را حفظ می‌کند. ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند یک، چند یا همه دندان‌های روی قوس دندانی را ترمیم کنند زیرا امکان ترمیم دندان از جمله تاج، بریج و پروتز را دارند.

5- اینله (Onlay) و آنله (Inlay)

این روش‌ها نسبت به پرکردن دندان برجسته‌تر و از روکش‌های دندان کوچکتر هستند. اینله و آنله در آزمایشگاه دندانپزشکی برای آسیب‌های دندانی ساخته می‌شوند که برای پرکردن بسیار شدید و برای روکش دندان بسیار کم است. اینله زمانی کاربرد دارد که تاج دندان سالم باشد، در حالی که انله به بازیابی تاج آسیب دیده دندان کمک می‌کند.

6- باندینگ کامپوزیت (Composite Bonding)

یک سوال پرتکرار مراجعه کنندگان اینست که آیا ترمیم دندان جلو شکسته امکانپذیر است؟ ترمیم دندان جلو با باندینگ کامپوزیت زمانی انجام می‌شود که یک تکه از دندان جلویی کنده شده باشد. پر کردن دندن جلویی ممکن است سخت باشد. باندینگ دندانی با رزین کامپوزیت برای بازسازی دندان‌های شکسته و بازگرداندن زیبایی آنها استفاده می‌شود. کامپوزیت لایه به لایه اعمال می‌شود، سپس سفت شده و به شکل و اندازه دلخواه دندان پولیش می‌شود.

انواع مواد برای ترمیم دندان چیست؟

پرکردگی‌ها، روکش‌ها و سایر ترمیم‌های دندان را می‌توان از مواد مختلفی از جمله آمالگام، رزین و سرامیک تهیه کرد. هر ماده دارای مزایا و معایب منحصر به فردی است و برای استفاده‌ها و موقعیت‌های مختلف مناسب است. در زیر برخی از مهمترین مواد ترمیمی دندان اشاره می‌کنیم:

آمالگام

آمالگام مخلوطی از جیوه مایع و سایر فلزات از جمله قلع، مس و نقره است. این ماده قرن‌هاست که به عنوان پرکننده دندان استفاده می‌شود اما به دلیل سمیت جیوه نگرانی‌های زیادی پیرامون آن وجود دارد. ظاهر نقره‌ای آمالگام دلیل دیگری برای محبوبیت کمتر آن است زیرا با رنگ طبیعی دندان مطابقت ندارد و باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.

رزین کامپوزیت

کامپوزیت‌های مبتنی بر رزین برای پر کردن دندان مناسب هستند زیرا قالب گیری بالایی دارند و به خوبی به سطح دندان می‌چسبند. از آنجایی که رزین قابلیت قالب گیری خوبی دارند متخصص ترمیمی دندان می‌تواند دندان‌ها را با استفاده از تکنیک‌های مختلف ترمیم کنند. این بدان معنی است که دندان ترمیم شده از سایر مواد ترمیم قوی‌تر است و همچنین طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

سرامیک

سرامیک دندان قوی و بادوام است و ظاهر خوبی دارد. همین امر سرامیک را به گزینه‌ای محبوب برای ترمیم‌هایی مانند روکش‌ها، ونیرها و بریج‌ها تبدیل می‌کند. یکی دیگر از مزایای سرامیک این است که می‌توان آن را به راحتی رنگ کرد تا با رنگ طبیعی هر دندانی مطابقت داشته باشد.

عیب اصلی سرامیک این است که شکننده‌تر از سایر مواد است. در صورت نیاز به ترمیم‌های سرامیکی برای دندان‌های آسیاب و دندان‌های ثنایا باید از مواد سنگین استفاده کرد تا بتواند فشار جویدن و گاز گرفتن را تحمل کند. سرامیک معمولاً با پرسلن ساخته می‌شود.

زیرکونیا

این ماده بادوام از یک فلز به دست می‌آید. فلز زیرکونیوم در فرآیندی تغییر شیمیایی پیدا می‌کند که این تغییر ساختار بلوری بادوامی به آن می‌دهد که فلز دیگری این ویژگی را ندارد. زیرکونیا از نظر دوام و کاربرد مشابه رزین کامپوزیت است. به طور کلی، مردم بر اساس ظاهرشان یکی از این دو متریال را انتخاب می‌کنند. رزین شفاف‌تر است، بنابراین انتخاب بین رزین و زیرکونیا بیشتر از هر چیز دیگری به زیبایی شناسی دندان مربوط می‌شود.

قبل از ترمیم دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

مراحل قبل از ترمیم دندان بستگی به نوع ترمیم دارد. قبل از هر اقدامی، حتماً دندان‌های خود را تا حد امکان با مسواک زدن تمیز نگه دارید. متخصص ترمیم دندان حفره‌های درون دندان را در طی یک تمیز کردن معمولی کشف کرده و جلسات ویزیت را برای اعمال روش‌های ترمیمی تعیین می‌کند.

بعد از ترمیم دندان چه انتظاری باید داشته باشم؟

پس از ترمیم دندان، دندانپزشک ممکن است توصیه کند که عادات غذایی و نوشیدنی خود را برای 24 ساعت آینده تغییر دهید. او روش‌های زیر را توصیه می‌کند:

  • خوردن غذاهای نرم
  • خوردن غذاهای سرد

اگر می‌توانید گرما را تحمل کنید، سوپ گرم بخورید. سپس باید به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه ادامه دهید. دندانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد که فقط در یک جهت نخ دندان بکشید تا ترمیم موقت از جای خود خارج نشود. به ویژه بعد از ترمیم دندان جلو باید از خوردن تخمه، قرار دادن خودکار بین دندان‌های جلو و ناخن خوردن خودداری کنید.

خطرات یا عوارض ترمیم دندان چیست؟

شایع‌ترین خطر، حساسیت یا ناراحتی عمومی پس از عمل ترمیم دندان است. به ندرت ممکن است دچار عفونت یا واکنش آلرژیک شوید. ترمیم‌های دندانی خطرات بسیار کمی دارند اما برای مثال روکش‌ها ممکن است بریده شده یا شل شوند یا ممکن است بیفتند (روکش‌های دائمی اینطور نیستند). اگر حفره‌های عمیق دارید یا پر شدن حفره‌ها را به تأخیر می‌اندازید، ممکن است عصب کشی یا کشیدن دندان نیاز باشد.

قیمت ترمیم دندان چقدر است؟

هزینه ترمیم دندان به نوع ترمیم، مواد مورد استفاده و مهارت دندانپزشک دارد. محدوده قیمت ممکن است به دلیل تنوع خدمات دندانپزشکی متفاوت باشد. اما قیمت این خدمات نیز بنا به دلایلی تغییر خواهد کرد. سطح بزرگتری از دندان عاملی است که بر قیمت تأثیر می‌گذارد. هر چه آسیب در سطح بیشتری از دندان‌ها گسترش یافته باشد، هزینه نیز متعاقب آن افزایش پیدا می‌کند.

خدمات ترمیم دندان با کلینیک ایده آل

کلینیک ایده آل زیر نظر برترین متخصصان دندانپزشکی تهران یعنی «آقای دکتر علیرضا خدیوی» و «آقای دکتر قریشی» فعالیت می کند. این مرکز دارای خدمات دندانپزشکی باکیفیت است که از جدیدترین و بهترین متدهای درمانی و زیبایی برای ترمیم دندان بهره می‌برد.

هدف نهایی این است که کلینیک دندانپزشکی پاستور بتواند رضایت بیماران را جلب کند و لبخند شادی را روی لب‌های آنها بنشاند. در این مرکز می‌تواند انواع روش‌ها را برای ترمیم دندان جلو و دیگر دندان ها تحت نظر برترین متخصص ترمیم دندان انجام دهید.

کلینیک دندانپزشکی پاستور با کادری مجرب و توانمند آماده ارائه انواع خدمات دندانپزشکی می باشد.

اگر نیاز به مشاوره تخصصی و رایگان دارید همین حالا با این شماره تماس بگیرید

۸۸۹۶۸۴۴۰ - ۰۲۱

در این لحظه به همراه شما 2 نفر دیگر در حال مشاهده این صفحه می باشند.

خدمات ما

30 درضد تخفیف ایمپلنت
همین حالا با ما تماس بگیرید

زمان را از دست ندهید

مشاوره تخصصی و رایگان

شماره  موبایل خود را وارد کنید، مشاوران ما تا کمتر از یک روز کاری با شما تماس می گیرند.